zarabianie pieniędzy na blogu

Zarabianie na blogu

Kiedy powstawały pierwsze blogi, zazwyczaj opowiadające o własnym życiu, miłości czy hobby i zainteresowaniach nikt nie domyślał się, że w przyszłości, dla niejednej osoby będzie to prywatny, mały biznes. Niektórzy mogą powiedzieć: a niby jaki to biznes? – uważam jednak, że tak właśnie jest i na początek chcę o tym opowiedzieć.

Do dzisiaj wiele osób prowadzi blogi, jako swoje prywatne pamiętniki. Na blogach tych internauci opowiadają o swoim życiu czy swoich spostrzeżeniach i przemyśleniach. Nie rzadko także polecają książki, które przeczytali, warte zakupu towary czy usługi. Opisują własne doświadczenia, przestrzegają przed nieuczciwymi firmami. Niektórzy zauważyli, że przynosi to nie tylko popularność, ale także… pieniądze.

Siłą rzeczy musiało zostać z czasem dostrzeżone, że słowa na blogu nie są puszczane na wiatr, ale ludzie je czytają i co w tym wypadku istotne, zwracają na nie uwagę. Przykładowo, jeśli ktoś na blogu napisze, że przeczytał ciekawą książkę to nierzadko zdarza się, że inni po tę książkę sięgają. Dlaczego by tego nie wykorzystać i na tym nie zarobić?

Duża siła blogów
Blogi, jako nieliczne strony internetowe posiadają swoją osobowość. Czytelnicy blogów potrafią określić ich autorów, a nawet utożsamiać się z nimi. Szczerze pisany blog sprawia, że internauci chętnie na niego powracają by poznać kolejne części opowieści, poznać dalsze losy i perypetie bohatera, jakim jest autor bloga. I wbrew pozorom tematyka bloga nie ma znaczenia. Często wyśmiewane blogi nastolatków, którzy opowiadają o swojej miłości, jej wzlotach i upadkach, także mają swoich wiernych czytelników. Powiem więcej, są to czytelnicy bardzo wierni, którzy szczególnie mocno utożsamiają się z autorem takiego bloga.

Prawdopodobnie nie ma takiego tematu, który mógłby być poruszany na blogu, a który nie znalazłby swoich zwolenników. Największym sekretem jest tutaj szczerość autora bloga, a nie jego tematyka. Brak szczerości na blogu szybko jest wyłapywany przez internautów, a że nikt nie lubi być okłamywany, blogi takie nie są czytane. Szczere odkrywanie siebie samego na blogu to duża szansa by zainteresować czytelników bloga i duży krok do sukcesu.

Jak zarabiać na blogach?
O samych technicznych aspektach blogowego biznesu będę pisał w kolejnych artykułach, tutaj chciałbym ogólnie odnieść się do idei takiego biznesu i podstawowych jego założeń.
Oczywiście, że nie na każdym blogu można zarobić, przynajmniej nie tyle ile by się chciało. Rozpoczynając pisanie bloga z myślą o zarabianiu na nim pieniędzy trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim, tak najogólniej odpowiedzieć sobie trzeba kiedy można zarabiać i poniżej podaję główne założenia.

1. W magazynie musi znajdować się towar. Założyć trzeba, że nie ma osób, które rozdawałyby pieniądze za darmo. Każdy jednak dokonuje zakupów, a blog jest nie gorszym miejscem do tego celu niż zwykły sklep. Oczywiście, żeby blog mógł sprzedawać, trzeba mieć towar, ale ten z łatwością można znaleźć, w dodatku za darmo. Będę o tym szerzej pisał w kolejnych artykułach.
2. Sklep musi mieć klientów. Biznes blogowy traktować trzeba tak samo jak każdy inny biznes. Aby robić pieniądze trzeba mieć klientów. W przypadku bloga będą to jego czytelnicy. Każda osoba, która odwiedza blogi jest potencjalnym klientem. O tym jak pozyskiwać czytelników będę pisał szeroko i wiele razy.
3. Musisz nie tylko zrobić wystawę, ale i zatrudnić sprzedawcę. W każdym biznesie istotne znaczenie ma oferta, wystawa sklepowa. Musi także znaleźć się osoba odpowiedzialna za obsługę klienta. W przypadku bloga będzie to jego treść, Twoje słowa które publikujesz na blogu. Treść jest niezwykle istotna, jako że to właśnie słowa na blogu stanowią swego rodzaju ofertę i przemienić mają czytelników w Twoich klientów. Z początku może wydawać się to skomplikowane, w rzeczywistości będzie to bardzo proste dla wielu osób, o czym sam się przekonasz czytając kolejne wpisy na moim blogu.
4. Bez reklamy nie ma dochodowego biznesu. Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Podobnie jest i w przypadku blogów. Reklama w internecie przybierać może wiele form, wszystkie je omówię w kolejnych poradach.

Kto może zarabiać na blogach?
Odpowiedź jest bardzo prosta i chociaż z początku może wydawać Ci się naciągana, uwierz że biznes blogowy może prowadzić każdy. Nie mają tutaj znaczenia kwalifikacje, nie ma znaczenia doświadczenie zawodowe ani wiek. Na blogach zarabiać może zarówno nastolatek jak i emeryt czy rencista. Jedynym ograniczeniem jest wiara – wiara w to, że na blogu rzeczywiście można zarobić. Ile? A to już zależy od tylko od determinacji i zaangażowania.